Site Navigation

Men's Rowing All-Ivy, Postseason Awards Announced

Men's Rowing All-Ivy, Postseason Awards Announced

Photos courtesy of Cornell Athletic Communications and Dartmouth Athletics Communications

PRINCETON, N.J. -- The Coaches of the Year and heavyweight and lightweight All-Ivy teams for Ivy League men's rowing were announced following the 72nd Eastern Association of Rowing College (EARC) Sprints on May 14.

Wyatt Allen was named the League's Heavyweight Coach of the Year after leading Dartmouth to a fifth-place finish in the varsity eight with a time of 5:38.78, marking the Big Green’s highest finish in the event since 2010.

Chris Kerber garnered Lightweight Coach of the Year honors for the second time and first since 2015 after guiding the top-ranked Big Red squad to a win in the varsity eight race to take home the Joseph Wright Trophy and the Ivy League crown, its 11th Ivy League championship in program history.

The All-Ivy teams are determined by the finishes in the heavyweight and lightweight varsity eight grand finals. Rowers in the first Ivy League boat to cross the finish line are named first-team All-Ivy and members of the second Ivy boat to finish are named second-team All-Ivy.

HEAVYWEIGHT
COACH OF THE YEAR
Wyatt Allen, Dartmouth

FIRST-TEAM ALL-IVY (Yale)
Grant Louis (Jr., Coxswain – Hinsdale, Ill.)
Stephan Riemekasten (Sr., Stroke – Berlin)
Sholto Carnegie (Jr., 7 Seat – Oxford, United Kingdom)
Charlie Elwes (So., 6 Seat – Newbury, United Kingdom)
Paul Jacquot (Jr., 5 Seat – Chalon-sur-Saone, France)
Nate Goodman (Sr., 4 Seat – Montclair, N.J.)
Thomas Digby (Fr., 3 Seat – Oxfordshire, United Kingdom)
Robert Hurn (Sr., 2 Seat – Brisbane, Australia)
Ollie Wynne-Griffith (Sr., Bow – London)

SECOND-TEAM ALL-IVY (Harvard)
Cole Durbin (Jr., Coxswain – Newton Center, Mass.)
Liam Corrigan (So., Stroke – Old Lyme, Conn.)
Lars Lorch (So., 7 Seat – Nuertingen, Germany)
Vincent Breet (Sr., 6 Seat – Alberton, South Africa)
James Johnston (Sr., 5 Seat – Cape Town, South Africa)
Alexander Richards (Jr., 4 Seat – Watertown, Mass.)
Conor Harrity (Jr., 3 Seat – Weston, Mass.)
Arthur Doyle (So., 2 Seat – London)
David Ambler (Fr., Bow – London)

LIGHTWEIGHT
COACH OF THE YEAR
Chris Kerber, Cornell

FIRST-TEAM ALL-IVY (Cornell)
Gabrielle Steinl (Sr., Coxswain – Ann Arbor, Mich.)
Patrick LeCorgne (Sr., Stroke – Westerville, Ohio)
Daniel O'Neill (Sr., Seat 7 – Riverhead, N.Y.)
Sorin Koszyk (Fr., Seat 6 – Grosse Pointe Park, Mich.)
Gideon Schmidt (Fr., Seat 5 – Niskayuna, N.Y.)
Joe Pinnola-Vizza (Jr., Seat 4 – Harleysville, Pa.)
Henry Ellis (So., Seat 3 – Ithaca, N.Y.)
Jack Ruske (Sr., Seat 2 – Brookline, Mass.)
Erik Johnson (Sr., Bow – Lafayette, Calif.)

SECOND-TEAM ALL-IVY (Harvard)
James Dreben (Sr., Coxswain – Washington)
Andre Dupuis (Jr., Stroke – Sarasota, Fla.)
Hunter Wallace (Fr., Seat 7 – St. Louis)
Nick Barry (Fr., Seat 6 – Port Washington, N.Y.)
Jack Kelly (Sr., Seat 5 – Adelaide, Australia)
Dan Bridgewater (Jr., Seat 4 – Tauranga, New Zealand)
Jordan Rogers (Jr., Seat 3 – Ocean City, N.J.)
James Plaut (Fr., Seat 2 – London)
David Wexner (So., Bow – New Albany, Ohio)